BURSA ‘NIN İNCİSİ NİLÜFER
   
      Bursa’nın Nilüfer ilçesi batıya doğru alabildiğine gelişen ve ismi gibi harikulade güzellikleri  bir arada barındıran müstesna bir şehirdir.  2009 Yılı sonu itibariyle TÜİK rakamlarına göre nüfusumuz 282 000 kişidir.İlçemiz Bursa’nın en büyük organize sanayi bölgesinin içinde olduğu 4 organize sanayi bölgesi, henüz organize olmamış olup yine yüzlerce fabrika ve imalathaneler ile yine en büyük küçük sanayi sitelerinin yer aldığı özellikle otomotiv ve yan sanayileri ile tekstil ve yan sanayilerinin faaliyet gösterdiği  dev bir sanayi kentidir. Bu işyerlerinde on binlerce kişi çalışmaktadır.

       Nilüfer aynı zamanda önemli bir tarımsal potansiyele sahiptir.Meyvecilikte siyah incir, şeftali, karpuz,kavun ve kiraz ; sebzelerden ise enginar,bamya ,bezelye ,yeşil fasulye ve biber önemli yer tutmaktadır. Zeytincilikte önemli bir yere sahip olup Türkiyenin en büyük zeytin işleme tesisleri de ilçemizde bulunmaktadır. Sığır yetiştiriciliği ve tavukçulukta üretim önemli miktarlara ulaşmaktadır. Tarım ürünlerine yönelik  markalaşmış dev tesisler  mevcuttur.Çok büyük ve modern bir tesis olan sebze ve meyve hali Görükle de bulunmaktadır.

      Turistik değerlerimizden dünyanın sayılı sulak alanlarından olan Uluabat gölü ve ve tarihi mitolojik dönemlere uzanan Gölyazı mahallelerimiz istikbal vadeden tarihi ve doğal değerlerimizdendir. Gölyazı beldemiz  Kültür ve Turizm Bak. Avrupa destinasyon yarışmasında üçüncü olmuştur. Bu arada giderek gelişen ve tarihi yapılarının bir kısmı  restore edilen Gümüştepe (Misi) mahallemizden ,Kite ve Aktopraklık tarihi kalıntılarından da bahsetmeden geçmemek gerekiyor. Yıldızlı konaklama tesisleri mevcut olup yeni dev konaklama tesislerinin yapımına da devam edilmektedir.

      Yeni yapılaşan ve modern bir şehir olan Nilüfer’de alışveriş ve sosyal hayatta çok canlı ve hareketlidir. Her türlü marka ürün mağazalarının yanı sıra birçok dev alışveriş merkezi bulunmaktadır.Her kesime hitap eden yeme , içme ve eğlence mekanları yaygındır. Kültürel ve sanatsal etkinlikler yoğundur. Fethiye Kültür Merkezi, Uğur Mumcu Salonu , Konak Kültür Merkezi ve Çağdaş Eğitim Kooperatifi  Kültür Merkezi  her türlü kültür ve sanat faaliyetlerinin yoğunlaştığı önemli merkezlerdir.Eski belde yeni mahalle merkezlerimizde yoğun katılım sağlanan güreş ve at yarışları geleneksel olarak devam ettirilmektedir. İlçemizde sportif faaliyetlerde yoğundur. Bursaspor’un yeni spor tesisleri Özlüce’de bulunmaktadır. Birçok mahallemizde spor tesisleri  ve yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Nilüfer Belediye Spor Kulübünün bir çok spor dalında başarılı faaliyetleri bulunmaktadır. İlçe kuruluşlarının işbirliği ve katkılarıyla bu sene 9. cusu yapılan  ve geleneksel hale gelen spor şenlikleri artık uluslar arası boyutlara ulaşmıştır. 7 000 İle 10 000 civarında  öğrencinin fiilen katıldığı ve on binlerce insanın ilgilendiği spor şenlikleri önem taşıyan aktivitelerdendir.

       İlçemiz eğitim seviyesi oldukça yüksektir.Uludağ Üniversitesi kampüsü ilçemizde blunmaktadır. İlk ve orta öğrenime yönelik 150 eğitim kurumu mevcuttur. Yaklaşık 3500 öğretmenin görev yaptığı eğitim kurumlarımızda 50 000 civarımda öğrenci eğitim görmektedir. Bu eğitim kurumları Bursa’nın en başarılı okullarıdır.Çok hızlı artan nüfusla birlikte halka hizmet veren yeni  eğitim ve sağlık kurumlarına ihtiyaç artmaktadır. TOKİ Tarafından ihale edilen üç okul, İl Özel İdaresince planlanan 2 okul,hayırsever katkılarıyla başlanan 2 okul ve Uludağ İhracatçı Birliklerince başlanan Otomotiv Meslek Lisesi inşaatları devam etmektedir. Bunların yanı sıra Turizm Meslek Lisesi ,Endüstri Meslek Lisesi  ve 2 ilköğretim okulu yapımı için hayırseverlerle Bursa Valiliği arasında protokolleri imzalanmış önümüzdeki günlerde yapımlarına başlanacaktır. İlçemizde özel eğitim kurumlarında  okul , dershane ve sürücü kursları olarak yaygın bir şekilde faaliyet sürdürmektedirler. Duyum İşitme ve Zihinsel engellilere yönelik 5 okulumuz mevcuttur. Bursa Valiliğinin desteğiyle Kaymakamlığımızca Nilüfer İş Okuluna engelli gençlerin istihdam edileceği bir kafe , halı saha ile spor tesisi yapılmıştır. Engelliler içinde yeni okullara ihtiyaç bulunmaktadır.

       Sağlık hizmetleriyle ilgili ilçemizde Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinin yanı sıra Dörtçelik Çocuk hastanesi ve çok sayıda özel hastane ve poliklinik mevcuttur.2009 Yılında Aile Hekimliği Uygulamasına geçilmiş olup 18 Toplum Sağlığı Merkezinde 90 doktor aile hekimi olarak görev yapmaktadır. Görükle’ de Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesi  inşaatı devam etmektedir. Nilüfer’de büyük bir devlet hastanesi ve bir Diş Hastahanesine ihtiyaç bulunmaktadır.

      Ulaşım karayolu ve raylı sistemle gerçekleştirilmektedir.    İzmir Karayolu raylı sistemle  birlikte ilçemizin ortasından geçmektedir. İzmir yolu çevresi gayrimenkul ve işyeri yatırımı için önemli bir cazibeye sahiptir. Raylı ulaşım sisteminin yapımı  Görükle’ye doğru  devam etmektedir. Ataevler  ve Beşevler ile Küçük Sanayi durağından Çalı , Hasanağa ve Görükle istikametlerine  hafif raylı sistemin ilave edilmesi ulaşım hizmetlerine önemli katkı sağlayacaktır.

     Kısacası ilçemiz önemli bir sanayi ve tarım kenti olmakla milli ekonomimize çok ciddi katkılar sağlamaktadır. Aynı zamanda sahip olduğu eğitim ve sosyal imkan ve zenginlikleriyle de her yönden cazibe merkezidir. İlçede kuruluşlar arasında uyumlu bir ekip çalışmasıyla hizmetler en üst kalitede sunulmaya çalışılmaktadır. Harikulade güzelliklere ve zenginliklere sahip olan ve bir cihan imparatorluğunun doğduğu  bu coğrafyada görev yapmak heyecan ve mutluluk verici bir  duygudur.

      Web  sitemizin  ön  çalışmalarında emeği geçen  bilişim teknolojileri  öğretmeni   Mehmet   Ali Kışlalı ’ya  ve karşılık gözetmeksizin bu tasarımı hazırlayan  KaleNet  Bilgisayar Ltd.Şti.  sahibi  Adem Aksu ‘ya teşekkür eder, halkımıza  hizmet etme yolunda her şeyin daha iyi olması dileğiyle herkese başarı ve mutluluklar dilerim.

 

                                                                                                                                                            Ekrem ÇALIK

                                                                                                                                                     Nilüfer Kaymakamı

© Copyright 2010 Bursa Nilüfer Kaymakamlığı
Tasarım & Yazılım KaleNet