GÖLYAZIDA SU ÜRÜNLERİ YÖNETMELİKLERİ VE AVLANMA YASAKLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Nilüfer İlçesine bağlı Gölyazı Mahallesinde 16.03.2012 tarihinde, Nilüfer İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün organizasyonunda; Bursa İl Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şubesi,  Bursa İl Jandarma Komutanlığı ve Nilüfer İlçe Jandarma Komutanlığının ortaklaşa düzenlediği bilgilendirme toplantısı yapıldı.

  

 Toplantıya Nilüfer İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden İlçe Müdürü Mehmet YILDIRIM, Veteriner Hekim İsmail ARABACI, Veteriner Hekim Ali Rıza YILDIZ, Veteriner Hekim Neslihan EPİK; Bursa İl Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şubesinden Veteriner Hekim Muhterem ÇAKIR, Su Ürünleri Mühendisi Rıza AYDINLIK, Çevre Sağlık Teknisyeni Şaban ERGİN; Bursa İl Jandarma Komutanlığından Jandarma Kıdemli Başçavuş Yüksel URUŞ; Nilüfer İlçe Jandarma Komutanlığından Jandarma Üsteğmen Cihan SÜRÜCÜOĞLU, Jandarma Kıdemli Çavuş Mehmet DİNÇTÜRK , Jandarma Kıdemli Çavuş Hakan ÜNER;  Gölyazı Mahalle Muhtarlarından Ali ÖKSÜZ ve Fevzi ÜNER ile S.S. Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Salih KAYALAR   ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını Nilüfer İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet YILDIRIM’ın yaptığı toplantıda, Veteriner Hekim Neslihan EPİK, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununa dayanılarak hazırlanan “2/2 Numaralı Amatör (Sportif ) Su Ürünleri Avcılığı ile 2/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığı’’ yönetmeliklerini anlattı. Uluabat Gölündeki doğal yaşam alanlarının korunarak sürdürülebilir su ürünleri avcılığının yapılması ve balıkçılık ürünlerinin Sunumda, Amatör Balıkçı Belgesi, Uluabat Gölünde avlanabilecek su ürünlerinin tür ve boyları, günlük avlanabilecek balık miktarları, avlanma yasağı zamanları, amatör ve ticari amaçlı balıkçılık kuralları ve cezai hükümler hakkında bilgi verildi. Uluabat Gölü’nün amatör avcılara açık olan bölgenin Nilüfer İlçe sınırları içinde sadece Gölyazı kale girişinin sol tarafından Ağlayan Çınar’a kadar olan bölge olduğu, amatör balıkçılık kapsamında vatandaşların bir gün içinde en fazla 10 adet sazan ve 10 adet turna balığı avlayabileceği, cezai hükümler konusunda Su Ürünleri mevzuatına aykırılığın amatör avcılık kapsamında olduğu tespit edilirse 253 TL para cezası uygulanacağı, aykırılığın ticari avcılık kapsamında olduğu tespit edilirse 857 TL para cezası uygulanacağı, Turna balığı yasağının 15 Aralık-31Mart ve Sazan balığı yasağının 15 Mart-15 Haziran olduğu ifade edildi.

   

  

  İl Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şubesinde görevli Veteriner Hekim Muhterem ÇAKIR, özellikle İsrail Sazanı diye adlandırılan balığın da sazangiller ailesi içinde olduğunu bu sebeple sazan balığının yasak kapsamına girdiğini belirterek, avlanma yasakları da  dahil vatandaşların konu ile ilgili sorularını yanıtladı.

          Uluabat Gölünde ve çevresinde bilinçli, sürdürülebilir su ve kara avcılığının yapılması için gerekli düzenlemeleri konu alan sunular vatandaşlar tarafından ilgili ile dinlendi.

  Toplantının ardından İl Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şubesi, Nilüfer İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerince Gölyazı’da bulunan S.S. Su Ürünleri Kooperatifi tesislerinde incelemelerde bulunuldu.

Fotoğraflar
© Copyright 2010 Bursa Nilüfer Kaymakamlığı
Tasarım & Yazılım KaleNet